cs

Stavba mostu na Pelješac a jeho dopady na region poloostrova

01.11.2019
most Pelješac
most Pelješac

Jak jsme zde již psali, stavba mostu na Pelješac probíhá podle plánu a čínští dělníci staví 24 hodin denně. Pro Chorvatský stát je to velice důležitá stavba, protože všichni kdo se o jih Chorvatska zajímáte tak víte, že po dokončení dojde k propojení jihu Chorvatska se zbytkem země tzv. suchou cestou.

Místním odpadnou poměrně velké problémy hlavně s logistikou zboží na jih. Veškeré transportované zboží nákladními a dodávkovými vozy po silnici nebude muset absolvovat celní formality spojené s opuštěním EU a následně po několika kilometrech opět řešit celní záležitosti opětovným vstupem zboží do EU. Současně se i zrychlí pohyb osob mezi jihem a zbytkem země, když odpadnou zbytečné časy spojené s trajektovou přepravou, anebo s průjezdy hranic.

Ale co vlastní poloostrov Pelješac a jeho obyvatelé?. Získají tím něco více, anebo spíše dokončeným mostem v roce 2022 utrpí?

Samozřejmě pro místní se dostupnost se zbytkem země určitě zlepší, ale jak to bude s turismem a počtem turistů během hlavní letní sezony na poloostrově? Názorů, jak by to mohlo dopadnout je několik. Ty nejčastější od místních i turistů jsou zde:

  • Výrazně se zvýší počet turistů přijíždějících na poloostrov a markantně se zvýší  poptávka po ubytovací kapacitě, která samozřejmě nebude stačit.
  • Větší nápor turistů se projeví pouze ve městě Ston a jeho okolí, kam přijedou zvědaví turisté pouze na jednodenní návštěvu.
  • Počet turistů a poptávka po ubytování se bude zvyšovat lineárně tak, jak je tomu doposud a hotový most výrazně nezvýší počet turistů přijíždějících na poloostrov Pelješac.

Teď již nezbývá než čekat na rok 2022, kdy by stavba mostu měla být hotová a poté v následujících letech uvidíme, jak to celé s poloostrovem Pelješac bude.

A jaký je Váš názor, můžete vyjádřit v anketě ZDE.  A průběh stavby, můžete vidět na webkameře ZDE