cs

Letecká záchranná služba na jihu Chorvatska

14.04.2021

Od 15. dubna 2021 bude na jihu Chorvatska jako první v zemi fungovat letecká záchranná služba. Bude v provozu celoročně a vrtulníková základna LZS bude sídlit na letišti v Dubrovníku.

Jih Chorvatska je velice specifický. Je geograficky izolován od zbytku země, je předělen státní hranicí a má mnoho ostrovů a odlehlých oblastí. Například ústí řeky Neretvy, poloostrov Pelješac a sousední ostrovy (Korčula Lastovo, ...) jsou po silnici vzdálené více jak 100 km od nejbližší nemocnice a do této doby bylo velice obtížné dodržet rozumnou dobu pro dopravu pacienta ohroženého na vitálních funkcích.

V současnosti urgentní letecké převozy byly organizovány pomocí chorvatské armády, kdy vrtulních startoval z letiště ve Splitu a i tam převážel osoby ohrožené na zdraví. Což způsobovalo dlouhý čas pro přílet vrtulníku a i následný časově náročný transport pacienta do nemocničního zařízení.

Ministerstvo zdravotnictví zajistí lékařskou část posádky, ministerstvo vnitra stroje a vybavení a Dubrovnicko-neretvanský kraj poskytne ubytování v LZS v Dubrovníku a stravu pro létající a lékařský personál.

Pevně doufáme a věříme, že z řad turistů tuto důležitou službu využije minimální množství.