V noci ve 2 hodiny změřena teplota v Dubrovníku 31°C !

20.06.2013 12:01

V Dubrovníku se v noci na dnešek stal zajímavý úkaz, i když pro obyvatele města tento jev není zrovna příjemný. O půlnoci, teplota dosáhla 30°C a ve 2 hodiny po půlnoci již  31°C.

Takto vysoké teploty, kdy v noci je tepleji než přes den, kdy bylo 27-29°C, vůbec nejsou obvyklé v nočních hodinách a ani na současnou roční dobu.

Chorvatský meteorologický úřad říká, že nešlo o chybu v měření na několika meteorologických stanicích ve městě, ale jev byl způsoben následujícími událostmi.

Město Dubrovník je silně ovlivňováno mořem. V jižní části Jaderského moře je dno podél pobřeží mnohem hlubší, než má střední a zejména severní část Jadranu, a tak se pomaleji ohřívá. Teploty v Dubrovníku jsou tedy mírnější a nižší, než má většina ostatních pobřežních měst. To můžeme vidět na příkladu nejvyšších měřených teplot v červnu. Zatímco nejvyšší denní teplota ve stejnou hodinu a den je v Dubrovníku 35,7°C, v Rijece je 36,7°C, Šibenik a Split má dokonce 38,1°C.

V běžných letních dnech fouká vítr od moře směrem k zemi, takže teplota ve městě je snesitelná. V noci, byla přerušena cirkulace vzduchu od moře až k zemi a došlo ke zpětnému proudění vzduchu z pevniny na moře – tzv. Bura. A právě tato změna přinesla nárůst nočních teplot v Dubrovníku. Vnitrozemský horký vzduch ze svahů hory Srđ nad Dubrovníkem sestupuje k moři a zároveň se vysouší a dále zahřívá.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama