Stonské „bílé zlato“ se letos sbírá ze čtyř bazénů

15.08.2016 11:53

Zatímco se na obzoru rodí slunce, sběrači soli v Solině Ston mají již vyhrnuty rukávy a v rukou drží lopaty, kterými plní první dřevěné vagóny bílým zlatem a transportují je do nedalekého skladu.

Na tradiční sběr soli se scházejí nejenom dobrovolníci z okolních míst na poloostrově Pelješac, ale do sběru se také připojují i zahraniční turisté.

Již sedm století se těží sůl v solných bazénech ve městě Ston pod širým nebem, stále stejnou staletou technologií.

Nové techniky a technologie zde nenajdete. Hlavním nástrojem je lopata, dřevěná hrabla a dřevěné přepravní vozíky, kterými dvacet tři sběračů nyní sbírají asi padesát tun soli.

Mini lokomotiva, která táhne dřevěný vagónek plný solných dělníků v bílých košilích s lopatami v rukou pod horkým srpnovým sluncem a čistě bílá sůl je obraz, který lze vidět pouze a jedině ve městě Ston na Pelješaci.

Sůl je v současné době sbírána z nádrže „Munda“, která v době Dubrovnické republiky byla určená pro obyvatele Stonu a okolních vesnic.

Na rozdíl od nádrže „Munda“, bude v letošním v létě sůl sbírána ještě ze tří bazénů s názvy „Peter“, „Paul“ a „Francis“ (všechny bazény jsou pojmenované po světcích). Letos se bude sbírat pouze kuchyňská sůl, protože stonské sklady jsou ještě plné průmyslové soli sesbírané v loňské sezóně.

Ve Stonu se sbírá tzv. Solný květ (krystal soli vypadá jako květina). Tento druh soli je velmi drahý s cenou 50 EUR za hrst solného květu.

V případě, že počasí nebude nepředvídatelné a nepřijdou deště a letní bouřky, bude letos sebráno 150 tun soli a solného květu. Největším nepřítelem solných pánví jsou deště během letních měsíců, což během několika hodin může zničit to, co bylo vytvořeno po dobu několika měsíců v bazénech, takže jsou oči sběračů soli ve Stonu neustále na obloze.

Technologie výroby soli v solných bazénech Ston je jednoduchá. Bazény se napustí mořskou vodou, která má slanost 3,5% a pak se již jen čeká, až se voda odpaří a zbylá sůl zkrystalizuje. Proces krystalizace soli začíná v okamžiku, kdy voda v bazénech dosáhne 24% slanosti. Pak to již trvá 1 až 2 měsíce v závislosti na množství srážek, které rozpouští sůl a snižují úroveň slanosti.

Sůl se ve Stonu vyrábí celkem v devíti bazénech, postavený během Dubrovnické republiky.

 

ZDROJ: www.slobodnadalmacija.hr

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama