Rys ostrovid na poloostrově!

08.09.2015 13:42

Ne, to není vtip. Tato divoká kočkovitá šelma byla viděna v blízkosti obce  Potomje, a viděl ji zkušený místní lovec Ivica Perić, donedávna předseda Mysliveckého sdružení Potomje.

Rys ostrovid v Dalmácii je opravdu raritou a zpráva, že se zvíře objevilo na poloostrově je úžasná, když uvážíme, že pro zvíře není tak snadné přejít na Pelješac z kontinentu.

Ivica Perić rysa viděl v červenci před požáry, které zpustošily poloostrov. Uviděl ho asi 500 metrů od domova, který se nachází na začátku obce Potomje.

Sám lovec říká: „Bylo to někdy v první polovině července, za soumraku jsem šel zkontrolovat návnady, abych zjistil, zda bych mohl přijít na lov divočáka. Vystoupil jsem z auta, přešel staré vinice a všiml jsem si, že asi patnáct metrů přede mnou se něco pohybuje v trávě, která nebyla vysoká. Potom se to zvíře schovalo do houští. Dívám se a myslel jsem si nejdříve, že to byl králík. Byl méně než 100 metrů od silnice říká Ivica a jedním dechem pokračuje.  Zastavil jsem se na okamžik, podíval se do puškohledu, udělal jsem dva kroky, a najednou se zvíře zvedlo. Byl to Rys ostrovid!

Zůstal jsem zmatený, ale poznal jsem jeho špičaté uši a krátký ocas, rys o velikosti asi 15 kilogramů. Celý život jsem lovil po celé bývalé Jugoslávii, získal šedesát trofejí.  Já vím, jak vypadá rys.  Jsem si naprosto jistý, že to byl on“.

Rys ostrovid v Chorvatsku převážně žije v oblastech Gorski Kotar, Lika a Ćićarije. Ale v poslední době již byl už také spatřen v Dalmácii a to nejen v horách, ale také v údolí řeky Neretvy.

Možnost, že rys přišel na poloostrov při svém putování za potravou je více než pravděpodobná. Tyto změny se v přírodě vyskytují, to není nic divného. Zřejmě na poloostrov přišel z Bosny, kde také  v přírodě žije.

Avšak místní obyvatelé Potomje, mezi nimiž je mnoho lovců, jsou k výskytu Rysa ostrovida na Pelješaci skeptičtí.

Podobná situace byla na Pelješaci také před 30-ti lety. To se zde se objevil jezevec a divoké prase. Také byli obyvatelé skeptičtí, ale po deseti dnech tyto zvířata vidělo více lidí, a všechno bylo jasné.

Jak to celé s rysem na Pelješaci bude, uvidíme v zimě. Stopy ve sněhu Rysa ostrovida mohou jasně identifikovat. Říkají místní lovci z Mysliveckého sdružení v Potomje.

Zdroj: Slobodna Dalmacija

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama