Raději hrozny hodíme do moře, než je dát zdarma vinařskému družstvu

24.08.2012 12:45

Vinaři na Pelješaci s obavami očekávají podzimní vinobraní. Hrozny odrůdy Plavac Mali na výrobu vína Dingač a Plavac nemají komu prodat. Někteří z nich jdou tak daleko, že říkají, že raději je hodí do moře než aby je zdarma dali vinařství PZ Potomje, které jim nezaplatilo za poslední čtyři roky ani jednu kunu za odebrané hrozny.

Vinařské družstvo, které má 330 družstevníků, dluží svým členům asi 50 milionů EUR a státu 15 milionů za nezaplacené DPH.
Přestože v posledních letech na poloostrově vznikají vinařství jako houby po dešti, tak soukromí vinaři, kteří hrozny dále samostatně zpracovávají vykoupí pouze zanedbatelné množství od členů družstva a za dobré hrozny platí pouze 7 Kun za kilogram místo běžné ceny ve výši 40 Kun.

Pelješacké pěstitele vína přinesla tato situace na pokraj přežití. S tak nízkou cenou nepokryjí ani investice, výrobní materiály a ochranné zařízení, zvláště když vinice na kamenitých svazích Dingače může dát méně než půl kilogramu hroznů na jednu vinnou révu. Současná situace je nejhorší za posledních sto let.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama