Na Pelješaci byla nalezena astrologická deska stará 22 století!

12.01.2012 11:35

Chorvatský vědec Dr. Stašo Forenbaher na archeologickém nalezišti v jeskyni Nakovana na poloostrově Pelješac u města Orebič objevil část astrologické desky z doby 100. let před Kristem.

O tomto velmi vzácném archeologickém objevu, zvaným Zodiac z Nakovane, archeolog Forenbaher spolu s jeho kolegou Dr. Alexanderem Jonesem publikovali článek v prestižním časopisu pro dějiny astronomie.

Naleziště bylo objeveno teprve v srpnu 1999 v jeskyni Nakovana v obci Spila u Orebiče. Tato Illyrijská svatyně se datuje na 4 až 1 století před Kristem. Objev Illyrijské svatyně v obci Spila přitahuje velkou pozornost místních i zahraničních médií, mimo jiné National Geographic a Discovery. Astrologická deska byla objevena mezi tisíci kusů jemné Hellenistické keramiky a fragmenty desky jsou zpracovány ze slonoviny.

Byly nalezeny v lepkavé hlíně jeskyně jen proto, že jsme velmi pečlivě zkoumali toto místo. Jediný viditelný kus byl ten, na kterém byl vyryt s rak a skládá se ze tří částí s vyobrazením dvou mužských postav oblečených v pláštích a vypadajících jako dvojčata.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama