Meteorologické tsunami na ostrově Korčula

25.06.2014 15:07

Dnes ráno byl na ostrově Korčula ve městě Vela Luka pozorován vzácný, ale potenciálně nebezpečný jev - meteorologické tsunami. Poslední velice rychlé meteorologické tsunami zasáhlo stejnou oblast v roce 1978. Tento jev způsobují rychlé změny v tlaku vzduchu na malém prostoru, obvykle v důsledku průchodu tlakových front. Taková náhlá změna v tlaku byla zaznamenána dnes ráno.

Meteorologické tsunami, které udeřilo dnes ráno v městě Vela Luka na Korčule znenadání začalo kolem 8:30 hodin a vlna vzestupů a pádů atmosférického tlaku trvala téměř až do 11 hodin dopoledne.

Prudké změny atmosférického tlaku na relativně malé ploše poblíž západní části ostrova Korčula rozkolísalo mořskou hladinu. Protože záliv u města Vela Luky je poměrně mělký, moře stouplo o metr a půl nad normální úroveň ve městě.

Meteorologická tsunami ve městě pouze zničila několik lodí, a i když se moře dostalo až ke dveřím domů ve městě, nikoho výrazně nevytopilo. Místní lidé jsou již schopni vidět a rozpoznat co se děje a na tyto situace dokáží rychle reagovat. Horší by bylo, kdyby tsunami přišla v noci.

zdroj: Dubrovacki.hr

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama