Medvěd na Pelješaci

19.05.2019 17:13

 

V těchto dnech se opět vypráví příběh o medvědovi, který byl spatřen na poloostrově Pelješac. Podle Luka Grlici, prezidenta Mysliveckého sdružení Kuna Pelješac, medvěd přišel na poloostrov nejspíše z Bosny a Hercegoviny.

Už několik let se o jeho přítomnosti na Pelješaci vypráví, údajní očití svědci se vždy setkávají s výsměchem, ale tentokrát nám letos medvěd hnědý zanechal jasné stopy.

Způsobil škodu na dvou včelích úlech, našli jsme zřetelné otisky a stopy, které zanechal a navíc se jej podařilo vyfotit skrytou loveckou kamerou v blízkosti obce Loviště, kam přišel jíst kukuřici. Podle fotografie váží přibližně 120 kg. Vzhledem k tomu, že medvěd hnědý je velice dobrý plavec, tak nejspíše na poloostrov připlaval z obce Bistrina a překonal na Pelješac vzdálenost 200 – 300 metrů.

V minulých letech byl údajně spatřen v oblasti Putnikoviče, Janjiny a Ponikve, avšak odtud kamerový záznam není.

Jak říká pan Grlica medvěd není nebezpečný pro obyvatele. Medvědi se bojí a utíkají před člověkem, útočí pouze tehdy, jsou-li ohroženi nebo mladí.

Jelikož však Pelješac není jeho přirozeným místem, myslivecký svaz oznámil ministerstvu zemědělství přítomnost medvěda na poloostrově, aby získal pokyny pro další postup. Grlica říká, že zatím lovci budou pohyb medvěda monitorovat, než se ministerstvo rozhodne co s ním.  S největší pravděpodobností bude uspán a přestěhován se na jiné místo v Chorvatsku.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama