Aktuální situace po požáru na Pelješaci - reakce na zprávy z CZ a HR médií

05.08.2015 12:50

Vážení návštěvníci poloostrova Pelješac. V reakci na Vaše četné dotazy ohledně situace po požáru na poloostrově Pelješac, bych Vám rád zde upřesnil pár faktů, o kterých nejenom naše, ale i chorvatská média záměrně neinformovaly a tím v očích veřejnosti nastínily bulvární neobjektivní obraz o situaci při a po požáru na poloostrově.

V týdnu od 20. - 26.7. na polostrově Pelješac vypukly celkem 3 požáry. Jeden v oblasti Ponikve (oblast pod větrnými elektrárnami), druhý v lokalitě nad Trstenikem a třetí poslední nad obcí Ston. Vzhledem k tomu, že shodou okolností v této době hořely i dva požáry na sousedním ostrově Korčula, tak požárů bylo více, než byl počet místních hasičů. Proto byly povolány hasičské posily z ostatních oblastí Chorvatska. Ke konci týdne došlo i k nasazení chorvatské armády do boje proti těmto lokálním požárům, které vlivem vysokých letních teplot a silného větru se velice obtížně dařilo hasit. Požár nad Trstenikem se rozšířil k obci Pijavičino a dále pokračoval k vysokému kopci s meteorologickým a vojenským radarem.

Převážně hořeli lesy v kopcích poloostrova a až na malé výjimky se oheň nedostal blíže k lidským obydlím. Evakuace některých vesnic nebyla z důvodu bezprostředního ohrožení ohněm, ale pro jejich zamoření silným dýmem. 

Bohužel došlo k přehoření dálkového vedení elektrické energie a cca dva dny některé části polostrova byly od energie odříznuté a potažmo i částečně od telekomunikací a vody (nefungovala vodárenská čerpadla). Největší požár hořel v okolí obce Pijavičino, která spadá pod správní celek města Orebič, ale od vlastního Orebiče byl vzdálen cca 20 km.

Je pravdou, že se cca 10 let požár poloostrovu vyhýbal a bohužel letos v jednu chvíli zahořel ve třech oblastech. Aby se urychlil přísun peněz na obnovu území, tak představitelé kraje vyhlásily v oblasti stav živelné pohromy. 

Pokud mají bulvární média faktory typu: živelná pohroma, nasazení vojska, územní celek Orebiče (hořelo 20km od města), evakuace, uzavření silnice (byly krátkodobé když přes silnice přecházel požár), ... tak asi nemůžeme od nich chtít objektivní informovanost o situaci a všechny zprávy vyznívaly ve smyslu, že celý poloostrov shořel.

Ve skutečnosti shořelo několik hektarů lesa, žádná lidská obydlí, nikdo nebyl zraněn, ani nikdo neuhořel, shořelo pár hospodářských budov a požár zasáhl několik vinic, o které se ale zastavil.

Jedinným omezením v minulosti byl dým, nutnost dát přednost hasičské technice, krátkodobé výpadky proudu, telekomunikací a vody a chvilkové uzavírky silnic.

Již od konce červencového týdne těsně po uhašení požárů je situace na polostrově naprosto bezpečná, spáleniště je cítit pouze v bezprostřední blízkosti a veškerá infrastruktura je funkční.

Věřte tomu, že za 6-7 let na místě letos zasažených požáry již nic nepozáte. Přírod má úžasnou regenerační schopnost.

Šťastnou cestu na poloostrov a mnoho krásných prožitých chvil na Pelješaci Vám přeje Radek Kalous.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama