Trsteno arboretum

Obec 16 km severozápadně od Dubrovníku, je to jeden z nejnavštěvovanějších výletních cílů na této části pobřeží. Má 240 obyvatel.

 

Trsteno se navštěvuje pro letní sídlo dubrovnické šlechtické rodiny Gučetićů-Gozze, a to zámek a přilehlý park. Dnešní zámek, postavený po zničení původní stavby zemětřesením v roce 1667, je jednoduchá patrová budova. Byl po několik staletí centrem dubrovnického společenského a kulturního života. Trsteno, stejně jako pobřeží až k Pelješci a včetně tohoto poloostrova bylo totiž součástí území Dubrovnické republiky. Současně s původním zámkem byl založen i park (tematický článek: Park a arboretum v Trstenu), který je nejstarším plánovitě založeným renesančním parkem v Chorvatsku (1494 - 1502).

Park byl na svou dobu zakládán velmi moderně, např. byl od začátku uměle zavlažován. Dnes je tu arboretum, nejvýznamnější v Chorvatsku, a výzkumné pracoviště biologického ústavu Chorvatské akademie věd. Park se může pochlubit mnoha velmi cennými a starými rostlinami, subtropickými i středomořskými. Zvláštností jsou dvě pergoly, z nichž jedna dosahuje úctyhodné délky 128 metrů.

V trstenském parku přezimují mimo jiných ptáků i dva druhy kolibříků, kteří se sem na zimu stěhují z vnitrozemí. Měří 7,5 až 8 cm, z toho polovina připadá na překrásně zbarvený ocásek.

 

Park je vyzdoben četnými sochami, byly tu postaveny fontány a umělé jeskyně. Poslední majitel Nikola Gučetić-Basiljević (Gozze-Basegli) sem ze širokého okolí shromáždil staré sochy a různé fragmenty staveb, které umístil v parku, některé dal vezdít do umělé zříceniny. Najdeme tu i barokní kostelík sv. Jeronýma (Sveti Jerolim). Park byl v bojích v 90. letech 20. století částečně poškozen, další škody způsobil požár v r. 2000. Nyní probíhá postupná obnova parku, veřejnosti je však otevřen.

Uprostřed obce se na malém náměstí tyčí dva obrovské platany (průměr 4 m, obvod kmene 12 m), které jsou přes 400 let staré a jsou skutečnou raritou. Byly zasazeny u pramene, který jim zajistil možnost bujného růstu.

V obci jsou letohrádky dalších dubrovnických rodin. Farní kostel je goticko-renesanční s barokní výzdobou.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama