Ston

Na přímořské straně pevninského mostu vedoucího na poloostrov Pelješac leží před salinovými poli Veliki Ston a u pevniny pak menší osada Mali Ston, proslulá chovem ústřic a slávek.

Město Ston je přístav s administrativním centrem, které se nachází na úzkém pruhu země spojující poloostrov Pelješac s pevninou. Je situován na břehu Stonského kanálu.

Okolo Stonu na jihovýchodní straně existují oblasti s velmi mělkou vodou, kde se již po staletí vyrábí mořská sůl technikou odpařování v bazénech.

Obě části Stonu vybudovala ve 14. století dubrovnická republika. Aby zabezpečila své západní hranice, spojila je hradbami, které byly dlouhé téměř šest kilometrů.

Při zemětřesení v září roku 1996 se ve středověké části obce Veliki Ston zřítily zdi románských kostelů a gotických paláců. Téměř všechny budovy byly silně poškozeny, některé úplně zničeny. Naproti Mali Ston zůstal neporušen.

V římských dobách se Ston nazýval Stagnum, lat. Bažina. Již Římané zde vyráběly mořskou sůl.

Moderní Ston byl zřízen Dubrovnickou republikou v roce 1333. Tenkrát to bylo druhé nejvýznamnější město v Dubrovnické republice. Byl postaven podle plánů a předpisů v letech 1334.

Ston je obklopena se asi 1 km dlouhou zdí s mohutným opevněním. Obranná věž Podzvizd je postavena na stejnojmenném kopci. Odtud je krásný výhled na město a bazény na sůl.

V současnosti je Ston je domovem pro 528 lidí pracujících v zemědělství, rybolovu, zpracování mušlí, výroby soli a cestovním ruchu.

Farní kostel svatého Vlaha byl postaven v roce 1873 a vysvěcen v roce 1886. Františkánský klášter s kostelem Sv. Mikuláše byl postaven v roce 1323 a kostel svatého Michaela pochází z XI. století.
 

Stonské hradby

Když byl Pelješac převzat pod správu Dubrovnické  republiky v roce 1334, nejprve obyvatelé plánovali kopat více kanálů pro obranu, ale brzy bylo toto rozhodnutí přehodnoceno a počali stavět systém mohutného opevnění, které bylo dlouhé téměř 6 kilometrů.

Cílem hradeb byla obrana Pelješace a oblastí se solí, v tu dobu velmi drahou a žádanou strategickou surovinou, kterou  Dubrovnická republika měla k dispozici.

Stavba opevnění vyžadovala značné finanční prostředky. Na stavbě se podíleli známí místní stavitelé. Mihac a Bunic, místní domácí inženýři, italové Onofrio z Neapoli a Bernardin z Parmy, francouzský stavitel Olivier a Michelozzo z Florencie. Na celé stavbě se pracovalo až do konce XV. století.

Františkánský klášter svatého Mikuláše ve Stonu je jedním z největších klášterů na jihu Chorvatska. Stavba kláštera začala v roce 1323 v římsko-gotickém slohu s malým zdobením. Klášterní zvony jsou vyzdobeny v duchu XV. století, kdy byla také stavba kláštera s kostelem dokončena.

Dalším kostelem ve stonu je kostel paní Lužné, postaven poblíž solných polí a je jedním ze dvou konzervovaných (z původních osmi) staveb ve stonské oblasti. Tento kostel byl centrem středověké farnosti. Vyznačuje se románsko-gotickým slohem s ostrými oválnými stropy. Jeho zvon je masivní v barokním stylu s věžičkou na vrcholu.

Kostel svatého Michaela je na kopci Gradac nedaleko Stonu.

Další fotografie najdete ve fotogalerii zde

 

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama