Orebič

Na břehu průlivu Pelješki kanal se několik kilometrů podél hlavní ostrovní silnice prostírá obec Orebič s 1500 obyvateli. Západně od centra se nachází kotviště trajektů směřujících do Korčuly.

O několik metrů dále západním směrem se nalézá prázdninový komplex s hotely Bellevue, Orsan a Rathaneum a apartmány přímo u oblázkové pláže, kterou obklopují udržované zahrady. Je tu i škola surfování a půjčovna horských kol a člunů.

Před východní stranou Orebiče jsou v zátoce Trstenica krásné pláže, vhodné ke koupání a několik kempů. Orebič vznikl teprve v 17.století, neboť kvůli útokům, které často hrozili od moře, žili dříve lidé ve vesnicích daleko od pobřeží. Brzy se stala osada střediskem mořeplavby. V 19. století obeplouvalo oceány 33 velkých plachetnic z místního rejdařství. I když tradiční loďařství padlo za oběť moderní mořeplavbě, zůstalo námořnictví mezi muži z Orebiče a okolí dodnes nejváženější profesí. Hodně bývalých lodních velitelů tu v domech u moře tráví podzim svého života.

Období rozkvětu Orebiče dokumentuje Muzeum mořeplavby. Na skále nad Orebičem se tyčí františkánský klášter z 15. století, kde kromě uměleckých pokladů uchovávají také cenné dary námořníků.

Orebič je městem, přístavem a nejznámější turistickou destinací na jihozápadním pobřeží na poloostrova Pelješac v Pelješackém kanálu, který byl historicky hlavní námořní trasou podél východního pobřeží Jaderského moře. Orebič se nachází na úpatí nejvyššího pelješackého vrhu Sv. Ilija (961 m) a Vizanjica (443 m).

Je spojen s ostrovem a městem Korčula půl hodiny dlouhou jízdou trajektem.

Orebič je největším městem na poloostrově Pelješac, s 2000 obyvately.

Město bylo osídleno již v římských dobách. Dodnes zde najdete z této doby zbytky domů. Poprvé je Orebič připomínán v Dubrovníckých historických dokumentech ze XIV století, pojmenovaný Trstenica. Dnes to je název nejdelší a nejkrásnější pláže a zálivu, na východě od Orebiče.

Původně byl na břehu moře v roce 1568 postaven hrad, kolem kterého ostatní rodiny začaly budovat své domovy. Od XVI. Století byl Orebič významným lodním a námořním centrem, a v roce 1856 zde byla založena na první Námořní společnost. Obyvatelé Orebiče vychovaly téměř osmdesát námořních kapitánů.

 

Františkánský klášter ležící vysoko v kopcích nad Orebičem, v XV století byl vystavěn za pomoci Dubrovnické republiky, v gotickém slohu a v souladu s pravidly františkánského řádu. Františkánský klášter uchovává cenné sbírky, umělecké předměty a obrazy. Jedním z nejvýznamnějších z nich je Madona s dítětem, dílo florentského mistra Fiamibertiho. Kolekce obsahuje výběr obrazů z XVII - XIX století, znázorňující lodí v bouři žádají ochranu Matky Boží. Kromě umění, soubor obsahuje liturgické stříbro, dokumenty a další staré cenné předměty.

Vedle kostela je hřbitov pelješackých námořníků s typickými hroby z XIX století.

 

Ve městě najdete Námořní muzeum. Námořní muzeum v Orebiči vlastní sbírku archeologických artefaktů z Orebičské oblasti, ale většina expozic se vztahuje k námořní minulosti tohoto regionu. K dispozici je podrobný popis (znázornění) a organizace Námořní společnosti, založené v roce 1865. Měla ve vlastnictví asi padesát plujících lodí, které se pohybovaly na všech světových mořích. Nicméně s industrializací a vývojem parních člunů, se společnost průběžně dostávala do ztráty, až nakonec byla uzavřena.

Velikým pokladem Orebiče jsou krásné kamenné domy hejtmanů a kapitánů z Pelješace, obklopené velkými zahradami s exotickými bujnými porosty.

 

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama