Mljet

Rozhodnete-li se strávit na tomto ostrově prázniny, měli byste vědět, že vás na tomto 89 km2 velkém hornatém ostrově nečeká téměř nic jiného než oblast divoké, ale i kultivované přírody, v níž se krčí malé vesničky, které neúnavně nahlodává zub času.

Nejsou tu promenády ani řady obchodů, nenajdete tu žádné stylové hospůdky a už vůbec nemůžete počítat s nějakým nočním životem. Cílem všech turistů, kteří na ostrov zavítají je téměř vždy jen "Ostrov na ostrově", kde postavili benediktini ve 12. století klášter.

Ostrov leží ve větším ze dvou slaných jezer. Obě jezera dnes patří k chráněné oblasti Národního parku Mljet, který se rozprostírá v západní části ostrova.

Benediktinské opatství bývalo stavbou, která se díky obranné věži a střílnám mohla účinně bránit. Kostel a křížová chodba v současné době čekají na renovaci, stejně tak pokoje v bývalých mnišských celách. Klášter donedávna sloužil jako hotel, nyní je uzavřen. Otevřena je pouze taverna.

Kolem jezer romanticky obklopených zalesněnými horami, vede pobřežní turistická cesta a asfaltová silnice. Která je od května do října uzavřena pro automobilový provoz. Na mostě Mali most mezi malým jezerem a velkým jezerem se pronajímají kánoe, kajaky a jízdní kola. Na východě, kde stojí Veli most, spojuje Veliko jezero s mořem úzký průplav Solinski kanal. K národnímu parku náleží také přístav Polače se zbytky antického římského paláce a raně křesťanské baziliky z 5. století. Odtud se vine hlavní silnice krasovým pohořím kolem příkrých skal, na kterých roste šalvěj a majoránka, a kolem úrodných nížin, kde se pěstuje zelenina a vinná réva.

Za návštěvu na ostrově stojí mořská jeskyně Odisejova špilja kam nejkrásněji dopadají sluneční paprsky v pravé poledne a také idylicky položená zátoka Sobra s přístavem pro trajekty a Saplunara - zátoka s písečnou pláží na východním cípu ostrova.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama