Kuna

Městečko Kuna se rozprostírá ve vnitrozemí poloostrova podél jihozápadního svahu hory Rota asi 16 km východně od Orebiče. Dnes žije v Kuně 258 obyvatel.

Kuna vznikla již ve XIV století a dnešní podoba je po mohutných přestavbách od XIX století. V celé historii byla Kuna dočasným knížecím sídlem. Nad Kunou v kopci Prijevor je lokalita Illirijských hřbitovů.

Kostel v Sv.Marie byl postaven v XVI. Století. V Kuně se narodil v roce 1857 malíř Celestin Medovic. Studoval umění v Římě a Florencii a potom na  Mnichovské akademii. V roce 1895 přišel do Záhřebu. Je jednou z nejvýznamnějších postav z první generace chorvatských malířů. V roce 1908 opouští Záhřeb a přestěhuje se zpět do své rodné Kuny. Maluje hlavně výjevy mořského života a krajiny. Medovic pršel většinou malířských stylů. Maloval historické kompozice, náboženské motivy, portréty, mořský život a krajinu, která je jeho nejvýznamnějším příspěvkem k chorvatskému uměleckému dědictví od začátku XX století. Bronzovou sochu tohoto umělce vytvořil mezinárodně slavný mistr sochař Ivan Mestrovic. Socha je umístěna u vchodu do kostela.

Díla Celestina Medoviče jsou uložena v jeho rodném domě a ve františkánském klášteře.

 

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama