Informace o poloostrově Pelješac

 Poloostrov Pelješac proslavila mořeplavba a víno.

Je známý jako ostrov kapitánů a domovina nejlepších chorvatských červených vín.

Poloostrov Pelješac se nachází v jižní Dalmácii mezi zátokou řeky Neretvy na severu a Malo-Stonským zálivem na východě (mezi kterými je tzv. Malé moře), Mljetským kanálem na jihu Pelješace a Pelješackým kanál na západní straně poloostrova. Jeho položení je téměř rovnoběžné s Jadranským pobřežím. Po Istrii je Pelješac druhý největší poloostrov v Jaderském moři.

Pelješac je dlouhý 65 km a má rozlohu 348 km2. S pevninou je spojen 1450 m úzkým pásem země – tzv. Stonskou Prevlakou. Tento pás země se nachází mezi Stonem a Malým Stonem.
Stonská Prevlaka je většinou písčitá, pravděpodobně vytvořená sedimentací mořského písku, což znamená, že Pelješac byl v minulosti ostrovem.

Na poloostrově jsou úrodná údolí, rozprostírající se mezi skalnatými kopci. Největší z vrcholů Pelješace je Sv. Ilja vysoký 961 m a ležící nad Orebičem.
Pelješac je obklopen četnými ostrovy a ostrůvky. Většina z nich je na severní straně poloostrova, v zátoce přístavu Drače a Brijesta. Hodně jich také najdete na jižní straně před Pelješackým kanálem a ostrovem Korčula.

Podnebí je mírné středomořské. Severovýchodní část ostrova je díky častému větru "Bura"chladná a suchá, zatímco jihozápadní část je teplejší a vlhčí díky větru "Jugo". Průměrná teplota v lednu je 7°C a 26°C v červenci.

Poloostrov je součástí Dubrovnicko- neretvanské županije s místními centry Orebič, Ston, Trpanj a Janjina. Trvale polostrov v dnešní době obývá přibližně 9000 obyvatel. Hlavní průmyslová odvětví Pelješace je zpracování olivového oleje, vinařství, rybolov a turistika.
 
Na poloostrově existuje jedna hlavní silnice spojující jej s pevninou. Trajekty jsou k dispozici v městech Trpanj - Ploče, Orebič - Korčula, Prapratno - Mljet.
Každé město na poloostrově nabízí vysokou kvalitu pohostinství a velmi příznivé ceny. Obvyklá dávka je 10 až 15 eur za osobu a noc, v závislosti na ročním období a lokalitě.

 

Pelješac je druhým největším jadranským poloostrovem po Istrii. Leží 55 km severně od města Dubrovník.

S pevninou je spojen úzkou šijí l km širokou v oblasti Velkého a Malého Stonu, kde je i místo zlomu. Vznikl poklesem části Dinárské horské soustavy, kde moře zatopilo sníženiny, údolí mezi horskými pásmy.

Tato oblast patři k seismicky nejaktivnějším v Chorvatsku. V září r. 1996 Ston postihlo silné zemětřesení, které poničilo většinu budov a vyžádalo si i oběti na životech. Vše nasvědčuje tomu, že jednou bude Pelješac ostrovem. Od pevniny zabíhá poloostrov do moře severozápadním směrem. Jeho délka je 66 km a šířka 3 až 7 km. Celková rozloha činí 355 km2. Jižní pobřeží má otevřené moře, kde jsou dva větší ostrovy Korčula a Mljet. Hloubka moře je značně kolísavá až do několika set metrů. Severní část odděluje od pevniny záliv - Neretvanský kanál, kde již není tak velká hlubina.

Severozápadním směrem je proslulý ostrov Hvar. Horstvo Pelješacu tvoří součást Dinarského krasu, skládá se z druhohorních vápenců, doprovázenými krasovými jevy. Škrapová pole, mělké závrty, polje, jeskyně a propasti. Vyvinutý krasový systém měl i své prameny - vývěry, ale poklesem masivu dnes dochází k vývěrům pod hladinou moře. Typickým jevem pramenu do moře je jakoby "mastná" voda, to se studená a teplá slaná voda míchá /vrulje/, v těchto místech bývá voda podstatně chladnější. Při potápění na mořském dnu lze objevit jeskyně i propasti a to v hloubce i několik desítek metrů.

Při zemětřesení v roce 1996 ve Stonu se moře při pobřeží 20 km JV červeně zbarvilo. Po dva dny podmořskými prameny se dostával červený jeskyní jíl do moře. Nejvyšším bodem je vrch Sveti Ilija /svatý prorok Eliáš/ 961 m, vypínající se nad Orebičem. Hora město chrání před chladnými větry z vnitrozemí a zastaví mraky.

Orebič bývá označován za nejteplejší místo na pobřeží. Poloostrov je převážně skalnatý, místy zalesněný. Pouze mezi masivy kopců jsou políčka, vinice a olivové háje. Na jižní straně poloostrova u vesničky Dingač jsou proslulé vinohrady, kde se na prudkých vápencových svazích rodí stejnojmenné víno.

Nejznámějšími letovisky na Peljašacu jsou Žuljana, Drače, Sreser, Trstenik, Trpanj, Orebič, Viganj a Lovište.

Vedle těchto prázdninových středisek najdeme malé osady s pěknými plážičkami, s klidem a domorodou atmosférou. Na poloostrově bylo postaveno jen několik málo hotelů a to ve Stonu, v Trpanji, v Orebiči a v Lovišti. Většinou se jedná o hotely střední a nižší kategorie, mnozí rekreanti však raději využívají ubytování v soukromí nebo v kempech.

Vyhledávání

Kontakt

Radek Kalous - www.peljesac.cz Radek Kalous
Ke Hřišti 544, 338 08 ZBIROH
IČ: 18735355
+420 737 321 912

Google Translator

Aktuální počasí OnLine

Místní potvrzují, že na Dingači je stejné počasí jako na Korčule. Proto odkazuji sem.

Aktuální teplota moře ZDE

                  

Webové kamery:

KORČULA - Veliki Revelin

KORČULA - panorama

VIGANJ I. - surfařské centrum

VIGANJ II. - panorama